Ağrı’lı bir kuşçu güvercinlerini soba ile koruyor

Ağrı’da hobi olarak beslediği güvercinleri zaman içinde ticarete dönüştüren bir yurttaş, onlarca çeşit kuşu soğuk havalardan korumak için günde 4 kere soba yakıyor.

Güvercinseverlerin bayağı fazla olduğu Ağrı’da, vatandaşlar yazın boş alanlarda güvercinleri besleyip eğitirken, hava sıcaklıklarının bir çok süre eksi 20 dereceye düşmüş olduğu kış mevsiminde ise barakalar ve evlerde soğuklardan korumak için değişik yöntemler kullanıyor. Vatandaşlar, binlerce lira değerinde olan ve bilhassa fazlaca fazla rağbet gören Mardin taklacı kuşlarına evlatları şeklinde bakarak soğuklardan koruyor. Eski Van Caddesi, Sem Pazarı’nda senelerdir güvercin besleyen Erdal Kocaağa adlı yurttaş, dondurucu havalardan güvercinleri korumak için gece gündüz 4 kere soba yakıyor. Öte taraftan Kocaağa, barakayı tel örgü ve tahtalarla ortadan ikiye ayırarak güvercinleri sobadan koruyor. Güvercinleri evlatları şeklinde bakan Kocaağa, zamanının çoğunu onlara ayırarak büyük bir fedakarlık örneği gösteriyor.

“BİZ BU İŞİ YAPTIĞIMIZDA ÇOĞU İNSANLAR BUNU YADIRGIYOR”

Güvercinleri fazlaca sevdiğini ve bu işe hobi olarak başladığını söyleyen Kocaağa, Mardin taklacı oyun kuşlarına talebin fazlaca fazla bulunduğunu ve bazı kesimlerin bu mesleğe yadırgayan gözlerle baktığını beyan etti. Güvercin fiyatlarının 100 liradan başlayıp 7 bin liraya kadar değiştiğini dile getiren Kocaağa, “Biz bu işi yaptığımızda bir çok insanoğlu bunu yadırgıyor, bu iş fena bir hobi değildir. Her insana tavsiye ederim, işimizi sevmiş olarak yapıyoruz. Kuş toplumunda birçok arkadaşımız var, hepsi de kuşları fazlaca seviyor. Kuşlara bakmanın yazın pek harcaması olmuyor, kışın eksi 20 derecelerde günde 4-5 kere soba yakıyoruz. Kuşları fazlaca sevdiğimizden dolayı evlerimizde çocuklarımıza iyi mi bakıyorsak, bunlara da öyleki bakıyoruz. Bir işi sevmiş olarak yaptığınız süre zor olmuyor” dedi.

5 Kasım 2018 21:48

16 total views, 0 today