Genç Kuş Hastalığı ADENO VİRÜS (YOUNG BIRD SICKNESS )

“Adenovirus Young Bird Sickness” İngilizce adından esinlenerek “Genç Kuş Hastalığı” olarak adlandırabileceğimiz bu hastalık, güvercinlerde lenf sistemine bulaşan bir virüs tarafınca oluşturulmaktadır. Hastalığın adı buradan gelmektedir.

Bu hastalık kümeslerimizde senenin her döneminde görülebilir lakin bilhassa son bahar aylarında oldukça yaygın bir halde ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi baskılanmış kuşlar bu hastalığa karşı hassastır.
Güvercinleri enfekte eden iki tür Adeno Virüs vardır. Bunlar Tip 1 öncelikli olarak genç güvercinleri etkisinde bırakır. Bilhassa 8 ay altındaki kuşlar Tip 1 Adenovirüse karşı oldukça duyarlıdırlar. 8 ay üstü kuşlarda ciddi bir problem teşkil etmez. Lüzumlu terdavi çabuk bir halde uygulanır ise birçok kuşun iyileşmesi sağlanır. Tip 1 Adenovirüsün en oldukça gözlemlenen emareleri ateş, oldukça su içme, kusma ve acı yeşil tonlu (kimi dışkılarda sarı tonlarda görülebilir) ishallerdir.
Tip 2 genç ve yaşlı güvercinlerde fark gözetmeksizin görülebilir. Bir oldukça vakada ciddi bir emare olmadan 24 saat içinde ölüm gerçekleşir ve kümeste oldukça ciddi bir yitik yaşanır. Tip 2 Adenovirüs direk karaciğere saldırır ve karaciğerde oldukça ciddi hasarlar görülür. Bazı kuşlar sarımsı sıvı dışkılar gösterir ve ölümden ilkin kusarlar. Fakat aslolan işaret, başlangıçtan sonraki 24 saat içinde meydana gelen ani ölümdür. Etkilenen kuşların hiçbiri 48 saatten fazla yaşamaz.
E. coli hastalığı çoğu zaman Tip 1 adenovirüse (genç güvercinlerle ilişkilendirilir) birlikte rol alır ve ishal ve kusmayı daha şiddetli hale getiren ve solunum semptomları ilave ederek enfeksiyonu karmaşık hale getirir. Tip 1 Adeno Virüsün tedavisinde en etkili tedavi Belgica de Weerd firmasının 3 ürünü ile gerçekleştirilir bunlar;

1-Belgamco
2-Belgasol
3-Cobel

Bu 3 ürün eş zamanlı olarak 1 hafta süresince 2 litre suda kuşlara sunularak tedavi gerçekleştirilir. Sonrasında 3 gün vitamin takviyesi ve 3 günde probiyotik takviyesi yapılır. Akabinde 3 gün boyuncada mantar tedavisi uygulanmalıdır.
Adeno virüsü tip 1 devamlı genç bir kuşta bulunur ve bağışıklık sistemi yada başarısız olduğunda patlar. Adeno Virüsüne karşı etkili olduğu kanıtlanmış bir aşı mevcut değildir. Adenoviris tip 2 nin hemen hemen bir tedavisi bulunamamıştır.

Mehmet GÜÇYENER

Kanatlı Uzmanı

27 Ağustos 2019 23:05

8 total views, 0 today