GÜVERCİNLER HAKKINDA ÇOK BİLİNMEYEN BİLGİLER

-Güvercinler binlerce senedir insanlarla birlikte yaşamakta olup,ilk güvercin resimlerine Milattan Ilkin 3000’de Mezopotamya’da(günümüzde Irak) kil tabletler üstünden ulaşılmıştır.

-Mezopotamya’da Sümerler günümüzde şehirlerde gördüğümüz yabani güvercinlerden beyaz güvercin üretmiş<lerdir.

-Antik çağlarda insanoğlu beyaz güvercinleri mucize olarak görmüş.Onları mukaddes sayıp,tapınmışlardır.

-1. ve 2. Dünya Savaşı esnasında haberleşmede etken olarak kullanılmışlardır.1.Dünya Savaşı esnasında Cher ami (sevgili dost) adındaki güvercin düşman hatlarından Fransızlara haber taşımış.Ayağından ve göğsünden vurulmasına rağmen 25 dakika uçmaya devam etmiştir.Binlerce askerin yaşamını kurtaran Cher ami’ye Fransız hükümeti bir madalya vermiştir.

-Güvercinler kullanılarak oluşturulan ilk yazışma ağı Milattan Ilkin 5. yüzyılda Suriye ve Persler içinde kurulmuştur.Hemen sonra Milattan Ilkin 12. yüzyılda Suriye,Mısır,Bağdat ve öteki şehirler içinde güvercinler vesilesiyle bir komünikasyon ağı kurulmuştur.

-Bilhassa Avrupa’da 16. 17. ve 18. yüzyıllarda güvercin gübresi oldukca değerlenmiştir.Çiftlik gübresinden daha kaliteli olduğu anlaşılmış.Çalınmasın diye güvercin kafeslerinin önüne nöbetçiler koymuşlardır.

-Bazı güvercin türleri havada takla atmaktadır.Bunun sebebi kati olarak bilinmemekle birlikte dengeden yada eğlence amacından dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir.

-Güvercinler insanoğlu tarafınca evcilleştirilen ilk kuşlardır.

-Stockholm’deki güvercinler metronun işleyiş sistemini kavramış.1990’lardan itibaren metroyu kullanmışlardır.

-Dr. Dalila Bovet ve ekibi Paris’te güvercinler üstüne yaptıkları bir araştırmada güvercinlerin insan yüzlerini tanımış olduğu sonucuna ulaşmıştır.Güvercinleri belli aralıklarla beslemiş.Değişik zamanlarda değişik giysilerle gelseler bile güvercinlerin onları tanıdığını farketmiştir.

-Güvercinlerin gözleri oldukca keskindir.İnsanlar çevreyi 3 ışık spektrumuyla algılarken, bu sayı güvercinlerde 5’tir.Bu da neredeyse aynı renk tonundaki renkleri ayırt edebilmelerini sağlıyor.

-1950’lerde, psikolog B.F Skinner hayvan davranışının yalnızca içgüdüyle değil, dış etkenlerle yönlendirildiğini göstermeye çalıştı. Durumu kanıtlamaya destek olması için, güvercinlere masa tenisi oynamayı öğretmeyi başarmıştır.
-Saatte 160 kilometre hızla uçabilirler.

-2009’da Winston adlı bir güvercin, Cenup Afrika’nın en büyük web şirketi tarafınca sunulan ADSL hizmetinden daha süratli çıktı. Kuş, web sağlayıcısı Telkon’dan akan verilere karşı başın 60 kilometrelik bir rotada 4GB hafıza  taşıyordu. Winston, verileri bir saatten fazla bir sürede fizyolojik olarak aktarabilirken, dijital olarak yüklenmesi ortalama iki saat sürdü.

-1840’lı yıllarda Paul Julius Reuter, en büyük internasyonal haber ajanslarından biri olmaya başlamadan ilkin bilgiyi zamanında dağıtmanın daha iyi yollarından söz ediyordu. Reuters  telgraf kullanmaya karar verdikten sonrasında yakında işinden çıkmış olmasına karşın, bir haber servisini başlatmaya yönelik ilk girişimlerinde taşıyıcı güvercin sürülerini kullanılarak yazışmalarını oldukca geniş bir kesime ulaştırmıştır.Bu şekilde güvercinler Reuters haber ajansının kurulmasına yardım etmiş oldu.

-Tek eşli hayvanlardır.

-Dünya’da ortalama olarak 260 milyon güvercin yaşamaktadır.

-DNA araştırmacıları soyları tükenen dodo kuşunun güvercinlerin en yakın akrabası bulunduğunu söylüyorlar.