Döneklerde dönüş stilleri

2 Biçim Dönüş vardır

1.Bindirme Dönüş

2.Karşıdan Dönüş

1.Bindirme Dönüş

Genel anlamda İnatçı kuşların yapmış olduğu dönüş tarzıdır kuş tam üstümüzden geçerken doğrusu 90 derecelik açıdayken atılan pırıltılara kanatları toplayıp siyah bir göbek yaparak uzun etrafsız dönüşlerdir. Yarı kapalı diye tabir edilen dönüş tarzını sergilerler,Tam kapalı dönenleri fazlaca azca görülür Karşıdan dönüşe nazaran birazcık daha rahat benzer biçimde görülebilir fakat bu dönüşte oldukça zor olsa gerek.

2.Karşıdan Dönüş

a.Yarı kapalı 

b.Tam Kapalı

c.Plaka Dönüş

a. Yarı Kapalı dönüş;

Uzun ve etrafsız bir dönüş tarzıdır.Yalnız siyah bir göbek yapmış olup çelenkleri bağlamadan etrafı olmayan yada dilimli görünen dönüş tarzıdır.Genel anlamda Palkanat dediğimiz kuşların yapmış olduğu dönüş çeşiditir.Fazlaca Uzun mesafe dönenlerini gördüm.

b. Tam Kapalı Dönüş;

Kısa mesafeli 2 çerçeve içiçe hafifçe göbekten bombeli dönüş tarzıdır.Siyahını beyazını güzel bir halde gösteren makbul dönüşlerden biridir. 7-8 metre rahat dönebilir fakat daha fazlasında kesinlikle bozmaya müsaittir.

c.Plaka dönüş;

Tüm Dönek topluluğunun bilhassa İzmir’de aranan dönüş tarzıdır ve hedef odur.Oldukça yüksek devirlerde yakalanabilen dönüştür.Kuş dönüşü yaparken havada uyudu derler yada havada öldü derler.En zor dönüş olan plaka dönüşün tarifine gelirsek isminde anlaşılabileceği suretiyle plak benzer biçimde yada cd diyelim onun benzer biçimde yusyuvarlak siyah bir göbek çevresinde beyaz bir göbek yapmış olup havada olduğu yerde sayarmışcasına fazlaca gerilmiş arada boşluk bırakmıcak şekilde yüksek devirli dönüştür.Kuş havada asılı kalmışcasına gözükür bu dönüşü gören kişinin uyku düzeni bozulur :haha: :haha: :haha: 
Bu dönüşü mütevazı ve yalnız karakanat seçimi dönekler yapabilir vücüd yapıları fazlaca önemlidir minyon tipli minik kuşlar bu dönüşü halletmeye fazlaca müsaittir.Bu dönüş görmek fazlaca zor olsa gerek ve hedef budur bu zamana kadar üst üste bu dönüşü yapabilen güvercin görmedim. Bu dönüşü görmek için bir sürü etken lazım kuşun pskolojisi, rüzgar, hız, pırıltıyı atma anı vb.En fazla 3-5 metre dönüş gerçekleştirebilir. Bu dönüşü görünce öteki dönüşler yanında sönük kalır.Öteki dönüşler bence plakaya geçiş evresidir.Plaka dönebilen bir kuş öteki dönüşleri aslına bakarsan fazlaca rahat bir halde yapabilir.

Plaka dönüş ile ilgili bir anımıda anlatmak isterim.Elifli bir adam yavrum vardı güzel tam kapalı dönüşler yapıyordu yavruya kusmaya başladı dönüşleri bonkörleşti
Bir sabah gene alıştırma atıyom kuşlara rüzgarsız bir hava var dışarıda elifli kalktı evin çevresinde başladı dolaşmaya yükselmiyorda alçakta evlerin çatılarının üstünde uçuyor birazcık yordum o şekilde
pırıltı yerine geliyor aşağıya bakıyor atmıyorum birazcık daha yorulsun diye gitti geldi gitti geldi dedimki gel atcam pırıltıyı üstümden geçti bı ıslık çaldım çark etti tam karşımdan geliyor fazlaca yüksekde de değil 40-45 derecelerde yeniden bi ıslık çaldım pırıltılıkları attım önüne kanatları hafifçe geri çekip birazcık kızakladı o sırada bir vurdu daireyi havada dümdüz bir saat misalı asılı kaldı 3 saniyelik bir vaka fakat sanki bana bir saat benzer biçimde geldi içimden böyle bir durum çıkıyor tam o sirada bir bağırmısım sabahın 7 sinde kuş dönüşten çıktı geldi indi yere fakat ben kendime gelemedim halen yatarken rüyalarıma girer o dönüş bir dahada o şekilde dönmedi. :hungur: :hungur: :hungur:

4 Mayıs 2019 19:41

51 total views, 0 today