Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır

Güvercin Gübresi Nerelerde Kullanılır, Güvercinler toplu olarak yaşayan kuşlar arasında yer almaktadır. Bu türden kuşların eskilerden beri bitkilere gübrelerinin kullanımı ile meyvelerde, sebzelerde sağlıklı olarak yetişme olanağı sağlanmaktadır. Güvercinler yedikleri yemleri, tohumları dışkı olarak dışarıya atarlar ve bu dışkıların toplanması ile gübre olarak kullanımı sağlanır. Güvercinler kanatlı kuşlar içerisinde en fazla ürik asit sağlayan kuşlardan birisidir. Güvercin gübresi içerisinde bulunan organik madde ve azot miktarından dolayı tercih edilmektedir.
Eski zamanlardan beri tarlalarda verimli olmayan türden olan toprakların verim düzeyinin arttırılması için güvercin gübresi kullanılmıştır. Güvercin gübresi tarım arazilerinde organik olarak yetiştirilmekte olan sebze ve meyvelerin iyi gelişim göstermesi için özellikle kullanımı öngörülen bir gübre türüdür. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bir çok yörede güvercin gübrelerinin kullanımından yararlanılmıştır. Bu gübrelerin kullanımı tarlalarda çok fazla bir şekilde olmaktadır. Kesinlikle bitkilerin gelişmesine olumlu faydalar sağlayarak gelişim süreçlerini hızlandırmada birebir olmuştur. Ülkemizde Diyarbakır ilinde karpuz yetiştiriciliğinde verimli toprak oluşumunu sağlamak amacı ile güvercin gübresi kullanılmaktadır. Bu sayede güvercin gübresi ile işlem görülmüş olan topraklarda yetişen bitkilerin vejetatif gelişimi daha hızlı olmakta ve bitkilerin olumsuz hava koşullarından etkilenmesi önleyerek bu şartlara daha dayanıklı olmalarını sağlamakta ve yetiştirilmekte olunan ürünlerin kalitesinin arttırılmasını sağlamaktadır.
Bu gübrenin süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılması yaygındır. Süs bitkileri yetiştiriciliğinde güvercin gübresi oldukça etkili olmakta olup, bu bitkilerin olumsuz olan hava koşullarından korunmasını sağlamakta ve bitkilerin köklerinin daha sağlam olarak gelişim göstermesini sağlamaktadır. Bu sayede evlerde süs bitki olarak yetiştirilmekte olan bitkiler güvercin gübresinin kullanımı ile daha hızlı ve daha sağlıklı bir gelişim gösterecek olup böcek oluşumunu engelleyecektir. Güvercin gübresinin kullanımı fazla oranda olmamalıdır. Fazla miktarda güvercin gübresi kullanımında bitkinin köklerinin yanması gerçekleşir ve bitki yok olur. Normal olarak elde edilen gübrenin kullanımı gibi güvercin gübresi de aynı şekilde kullanılır.
Güvercin gübresinin normal oranlarda kullanılmasına dikkat edilmelidir. Birçok tarım üreticisi güvercin gübresinin bitkilere faydasını bildikleri için yapmış olduğu tüm tarım topraklarında bu gübrenin kullanımını sağlarlar. Yapay olarak üretilen gübrenin yanı sıra güvercin gübresinin kullanımı daha fazla etki sağlar. Meyve ve sebze yetiştiriciliğinde olduğu gibi bazı türden ağaçların yetiştiriciliğinde de kullanımı sağlanır. Genellikle bu gübre üzüm bağlarında toprakların verimliliğini sağlaması için gerekli görülen gübredir. Güvercin yetiştiricileri tarafından bu gübrenin toplanması ile tarım işi yapan kişilere satımı gerçekleşir. Güvercin gübresi normal hayvan gübresi gibi kolay bulunan türden bir gübre değildir. Bitkilere faydasının çok fazla olmasından dolayı çok az miktarda kullanımında muhteşem etkiler sağlar.

GÜVERCİN GÜBRESİ…

Bahçemde kullandığım Güvercin gübresi şerbetini bahçesinde kullanmak isteyen arkadaşlara yararlı bir kaynak olacağına inandığım için paylaşmak istiyorum… 

Güvercin gübresinin şerbet olarak hazırlanması…

1 kg güvercin gübresi.

10 Litre su ile karıştırılır. 

24 saat beklenilir.

10 Litre yoğun (kuvvetli) güvercin şerbetini…. Hazırladığımız…

100 Litre su ile tekrar karıştırıp, iyice karıştıralım…

1-2 saat bekleyelim…

Güvercin gübresinin şerbet olarak bitkilerde kullanılması.

(Mısır, Patates, Çeltik, Ayçiçeği, Kırmızı Pancar, Şeker Pancarı, Soğan, Domates, Patlıcan, Biber, Kabak, Salatalık (Hıyar), Fasulye, Ispanak, Pırasa, Marul, Lahana, Havuç, Turp, Çilek, Kavun, Karpuz….)

Bahçe süzgeci ile (10-15 litrelik) sebzelerin yapraklarına temas ettirmeden, kök boğazının çevresine sebze başına 0.50 litre gelecek şekilde güvercin gübre şerbeti verelim….

Sebzelerde kullanımı 1/100 oranında şerbet olarak toprağa ekimden sonra, gelişim sürecinde 20 gün aralıklarla, hasata kadar verebilirsiniz .

Meyve Ağaçlarında Güvercin Gübresinin Şerbet olarak kullanılması…

(Elma, armut, Kayısı, Şeftali, Kiraz, Vişne, Erik ve başkaları….)

(Bağ, Zeytin, Narenciye, Fındık, Muz, Çay gibi…)

Yılda 2 kere Sonbahar – İlkbahar

Ağaçların taç izdüşümleri içerisinde kalan bölgeye homojen bir şekilde süzgeçle iyice sulanmalıdır.

2-5 yaş meyve ağaçlarına 2 Litre 1/100 oranında şerbet olarak kullanılmalıdır.

5 yaş üzerindeki meyve ağaçlarına 10 Litre 1/100 oranında şerbet olarak kullanılmalıdır.

Mahsülünüz bol olsun…

Güvercin gübresi nerden temin edebiliriz kilo fiyatı 25 tldir

https://www.youtube.com/watch?v=kDxXYds_juA
güvercin gübresi fermantasyonu nasıl yapılır